Wybudowana na początku XVII w. jako część kompleksu pałacowo-parkowego kaplica zamkowa pełniła funkcje sakralne aż do 1945 r.
Stanowiąca część kompleksu pałacowo-parkowego w Koszęcinie kaplica zamkowa (określana również mianem kościoła) zbudowana jest na planie prostokąta z absydą od strony północnej. Posiada sklepienia kolebkowe z lunetami, a w absydzie i w części prezbiterialnej sklepienia hemisferyczne. Ściany rozczłonkowane są filarami. Chór muzyczny wsparty został na trzech arkadach filarowych. Okna są półkoliste i ostrosłupowe. Kaplicę nakrywa dach siodłowy. Do świątyni, od strony wschodniej przylega wieża – do 1956 r. kwadratowa, trójkondygnacyjna, z baniastym hełmem.
W podziemiach kaplicy zamkowej znajdują się prochy wielu właścicieli Koszęcina od sławetnego rodu Rauthenów, poprzez kilka pokoleń Sobków i wielu innych rodów, których grzebano w podziemiach nawy głównej. W części prezbiterialnej znajdują się do dnia dzisiejszego grobowce z metalowymi trumnami trzech pokoleń znaczącego rodu Hohenlohe-Ingelfingen, których personalia wykuto na metalowych epitafiach. Zachowały się również księgi metrykalne kościoła spisywane od stuleci przez kilkudziesięciu znanych z imienia i nazwiska kapelanów zamkowych.
Dzisiaj, wyremontowana i odnowiona kaplica, nosząca wezwanie Matki Boskiej Wniebowziętej i św. Męczenników Dionizego i Witalisa, stanowi piękne miejsce kompleksu pałacowo-parkowego, który stanowi siedzibę Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Znajduje się w niej Kameralna Sala Koncertowa, w której odbywają się kameralne koncerty.