Cmentarz żydowski w Cieszowej znajduje się ok. 1,2 km na zachód od centrum wsi, ok. 100 m na południe od drogi z Cieszowa do Wierzbia. Został założony w drugiej połowie XVII wieku.
W 1909 r. proboszcz sadowskiej parafii, a zarazem badacz i kronikarz, ksiądz Karol Urban napisał dwa opracowania: Oberschlesische Heimat i Der Landbote – Lublinitzer Kreis-Kalender, w których zawarł m.in. informacje o cmentarzu żydowskim: „Świadectwem rozwoju życia Żydów w Cieszowej na przestrzeni wieków była synagoga oraz dom rabina. W odległości około kilometra od wioski, na wzgórzu znajduje się żydowski cmentarz, który jest ogrodzony. Jest on znacznie starszy od synagogi. Zgodnie z tradycją ma sześćset lat”.
Na powierzchni 0,5 ha zachowało się 131 nagrobków pochodzących z XVIII–XIX wieku. Nagrobki zostały wykonane z piaskowca i kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych zachowały się typowe zdobienia oraz inskrypcje w języku hebrajskim i niemieckim. Teren jest ogrodzony drewnianym płotem. Granice nekropolii są czytelne i zgodne z granicami z 1939 r. Wejście prowadzi przez zachowaną bramę z drewnianą furtkę od strony północnej. Cmentarz jest sporadycznie odwiedzany. Wandalizm na terenie cmentarza stanowi niewielkie zagrożenie. Teren jest częściowo uporządkowany, z widocznymi zniszczeniami po przejściu trąby powietrznej w 2008 roku.
W 2016 r. na zlecenie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzięki dotacji przekazanej przez Volkmara Schiewe, Renata Uszyńska-Gwoźdź wykonała spis zachowanych nagrobków.