„Łęg nad Młynówką” to zwarty kompleks leśny, położony w naturalnym obniżeniu terenu, przez który przepływa rzeka Młynówka, zwana także Potokiem Jeżowskim.
Celem utworzenia rezerwatu było zachowanie - ze względów naukowych, przyrodniczych i dydaktycznych - tutejszych biocenoz leśnych, wodnych oraz bagiennych. Rezerwat położony jest w granicach Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”.
Rośnie tu jeden z najlepiej zachowanych w tym rejonie lasów łęgowych. Tutejsze zbiorowisko leśne, stanowiące większą część drzewostanów rezerwatu, określane jest jako podgórski łęg jesionowy. Dwa główne gatunki drzew w tym zbiorowisku to jesion wyniosły i olsza czarna. O ile las tego rodzaju wykształcił się na terenach zalewowych, poza nimi spotkamy także siedliska borowe, w których dominują sosny, brzozy, dęby, świerki i modrzewie. Charakterystyczną dla podgórskiego łęgu jesionowego rośliną jest trawa, turzyca rzadkokłosa. W rezerwacie występuje siedem gatunków roślin chronionych, do których należą barwinek, bluszcz pospolity, wawrzynek wilczełyko, grążel żółty, listera jajowata, kukułka plamista oraz kukułka Fuchsa. Rosną tu także gatunki górskie, jak liczydło górskie, starzec kędzierzawy, trybula lśniąca. „Łęg nad Młynkówką” to obok „Cisów nad Liswartą” i „Cisów w Łebkach” jeden z trzech rezerwatów, chroniących lasy łęgowe położone w tym rejonie doliny Liswarty. Lasy te, których powierzchnia w ciągu wieków uległa w Europie znacznemu zmniejszeniu, są zagrożone przede wszystkim przez nieprzemyślaną gospodarkę wodną, zwłaszcza regulacje rzek.