Pierwsza wzmianka o parafii w Lubecku pochodzi z połowy XIV wieku. Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszą świątynią w okolicy. Najstarszą częścią kościoła jest pochodzące prawdopodobnie z XIV wieku prezbiterium, do którego w kolejnych latach dobudowywano dalsze części kościoła, który swój obecny kształt uzyskał w XVIII wieku. W 1994 r. biskup gliwicki ustanowił parafialny kościół diecezjalnym sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej.
Obecny kościół parafialny wybudowano w 1679 r. W protokole wizytacyjnym z 1720 r. określono go jako „murowany i jasny”. W 1787 r. świątynia został rozbudowana, uzyskując jednocześnie obecny kształt. Przy okazji tej inwestycji w miejsce drewnianej wieży wybudowano murowaną.
Najcenniejszym zabytkiem lubeckiego kościoła jest umieszczony w jego ołtarzu głównym w 1897 r. Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, znaleziony na terenie parafii w 1716 r. jako miniaturka namalowana na blasze o wymiarach 12,5 cm x 7,5 cm. Na rewersie znajduje się wizerunek Pana Jezusa w koronie cierniowej (Ecce Homo).
Dzięki obrazowi w Lubecku w XVIIII w. rozwinął się kult maryjny, który trwa po dziś dzień. Obok indywidualnych pątników oraz przybywających na uroczystości odpustowe 15 sierpnia mają tutaj swoje miejsce również tradycyjne pielgrzymki parafialne. Raz do roku 2 lipca wyrusza z parafii św. Mikołaja w Lublińcu ślubowana pielgrzymka, mająca swoje korzenie w II poł. XVIII w
Porządek mszy w niedziele i święta: w Lubecku: 7.30, 10.30, 16.00 (z wyjątkiem wakacji). w dni powszednie: w poniedziałki, środy, piątki: 18.00, we wtorki: 7.00, w czwartki: 16.00, w soboty: 15.00 (w czasie wakacji: 16.30)